Facebook

2010 Results

To see the entire performances, buy the 2010 video set

The 2010 US OPEN DVD Set

  • Available Now!
  • See every performance!
  • $150 + $15 S/H
DVD set

Online Registration

To order by phone

  • 800-537-8937 toll free
  • 248-980-3714 outside USA

Opus Divisions

Classic

  1. Brennar Goree & Torri Smith
  2. Jordan Frisbee & Tatiana Mollmann
  3. Ronnie DeBenedetta & Brandi Tobias
  4. Benjamin Morris & Melissa Rutz
  5. Kyle Redd & Sarah Vann Drake

 

Showcase

  1. Benji Schwimmer & Torri Smith
  2. Ronnie DeBenedetta & Laureen Baldovi
  3. Myles Munroe & Tessa Cunningham
  4. Giannone Lionel & Principe Amandine
  5. Barry Jones & Patty Vo

 

Lindy Showcase

  1. Nick Williams & Laura Keat
  2. Dax Hock & Sarah Breck
  3. Shesha Marvin & Adrienne Weidert
  4. Mikey Pedroza & Nikki Marvin
  5. Doug Silton & Angel Jenkins

 

Cabaret

  1. Benji Schwimmer
  2. Bang Bang & Lacey Schwimmer
  3. Dax Hock & Sarah Breck
  4. Barry Durand & Lisa Fay
  5. Pepe Gonzalez & Angel Jenkins

 

Teams

  1. The Fly Rights
  2. Southern Dozen
  3. Wild Cardz
  4. Capital Swing
  5. 100 degrees Swing

 

Sophisticated Swing (35+)

  1. Sam West & Lisa West
  2. Douglas Rousar & Jeanne DeGeyter
  3. Scott Mason & Dawne Kiehm
  4. Kevin Fitzhugh & Tammy Brown
  5. Jeffrey Munson & Susan Brown

 

Masters (50+)

  1. Bob Gorman & Rose Bartolini
  2. Chips Hough & Janice Salmon
  3. Manuel Viarrial & Deanna Becker
  4. Michael Stephens & Karen Leiker
  5. Michael Cross & Amber Cross

 

Young Adult (14-17)

  1. Jeremiah Willis & Jennifer Willis
  2. Rome Slater & Chevy Slater
  3. Christopher Dumond & Nicole Clonch
  4. Connor Goodmanson & Alyssa Glanville
  5. Cody Edwards & Krystal Bravo

 

Young America (6-13)

  1. Jack Willis & Jasmine Willis
  2. Ruben Caiafa & Océane Garcia
  3. Kolten Ellis & Kaylee Bravo
  4. Chase Thomas & Anika Larson
  5. Ian Hull & Emily Hull
  6. Gabriel Adam & Makana Hoehn

 

Allstar/Advanced Jack & Jill

  1. Paul Warden & Alyssa Glanville
  2. Jake Haning & Yenni Setiawan
  3. Scott Mason & Malia San Nicolas
  4. Steven Guido & Catriona Wiles
  5. Douglas Rousar & Lemery Rollins

 

Lindy Jack & Jill

  1. David Frutos & Laura Keat
  2. Justin Zillman & Sarah Breck
  3. Dax Hock & Celina Avila

 

Strictly West Coast

  1. Jordan Frisbee & Jessica Cox
  2. Kyle Redd & Tatiana Mollmann
  3. Benjamin Morris & Sarah Vann Drake
  4. Maxance Martin & Patty Vo
  5. Arjay Centeno & Torri Smith

 

Strictly Lindy

  1. Nick Williams & Nikki Marvin
  2. David Frutos & Kim Clever
  3. Bromley Palamountain & Carla Heiney
  4. Justin Zillman & Kristi Clark
  5. Jeremy Otth & Laura Keat

 

Strictly Shag

  1. Michael Norris & LeAnn Norris
  2. Sam West & Ellen Taylor
  3. Brennar Goree & Cindy Black
  4. Garrett Spencer & Myers Varn
  5. Justin Poston & Tory Robinette

 

Junior Strictly Swing

  1. Michael O'Connor & Alyssa Glanville
  2. Cody Edwards & Chase Forrester
  3. Steven Guido & Haley Minkin
  4. Randy Portis & Tia Quander
  5. Connor Goodmanson & Anyssa Oliveras

 

Strictly Balboa

  1. Nick Williams & Laura Keat
  2. Mikey Pedroza & Nikki Marvin
  3. Jeremy Otth & Carla Heiney

 

Strictly Swing Challenge

Team Winner: West Coast Swing Team

No Video